Vnosno polje

Top  Previous  Next

Vnosno polje ali angleško Edit je namenjen vnosu enovrstičnega besedila. Sestavljen je iz petih delov (glej sliko), od katerih je le del za vnos (vnos) vedno viden, ostali deli pa so vidni ali pa ne glede na to kakšne podatke v polje vnašamo.

 

Edit polje

 

Prvi del - Selekt je Potrditveno polje, ki ga vklopimo ali izklopimo z miško ali pa kombinacijo tipk Ctrl+Enter. Ta del se najpogosteje uporablja v filtrih pregledov, kjer s kljukico programu povemo, da naj to polje upošteva pri filtriranju.

 

Drugi del - Labela je opis polja (opis). Ponavadi je viden, saj s tem uporabniku povemo kaj polje predstavlja. S klikom z miško na ta del polja, aktiviramo vnosni del. Ob tem se morebitno besedilo, ki je že v polju, v celoti označi. Če sedaj začnemo z vnosom, se označeno besedilo izbriše. Kadar je naslov predolg in ni viden v celoti (npr. zaradi nastavljene uporabe večje pisave od standardne), zapeljite miško nanj in počakajte nekaj sekund. Pojavil se bo namig v katerem je izpisan celoten naslov.

 

Tretji del - Vnos je del za vnos (vnos). Ta del se pri vnosu obnaša različno, odvisno od tega kaj naj bi v polje vnesli. Lahko vnašamo:

- Tekst

- Znesek pri čemer se kot znak za decimalno ločilo vedno uporablja vejica in ne pika

- Datum v obliki dan.mesec.leto - leto lahko vnesemo tudi kot dvomestno pri čemer ga program sam pretvori v štirimestno - mesec se vnese s številko in ne z besedo

- Obdobje v obliki mesec.leto.

- Čas v obliki ure:minute

Pri vnosu podatkov (razen teksta) polje avtomatsko oblikuje izpis glede na tip podatka.

Pri vnosu številskih vrednosti, ko želimo vnesti število, ki je izračunano po neki formuli, lahko v polje vnesemo kar formulo. Npr.: v polje moramo vnesti zmnožek števil 17 in 83. Namesto, da na kalkulatorju izračunamo, koliko je to in potem to število vnesemo v polje, lahko v polje enostavno vnesemo formulo =17*83 in program sam preračuna formulo in vpiše rezultat (v našem primeru 1411).

 

Četrti del - Naziv je ponavadi viden, če v polje vnašamo neko šifro ali v polje vnašamo vrednost, ki jo izbiramo med nekim vnaprej določenim naborom možnih vrednosti. V takih primerih nam četrti del opiše šifro (primer: vnašamo šifro partnerja, v delu dodatno pa vidimo njegov naziv) oziroma nam opiše izbiro (primer izberemo K, kar pomeni kilometrina). Če nad njim dalj časa postojimo z miško se prikaže namig (uporabno v primeru ko je tekst tako dolg, da ne vidimo vsega).

 

Peti del - Vpogled je gumb s katerim prikličemo seznam možnih ali predefiniranih vnosov v to polje. Sprožimo ga če nanj kliknemo z miško ali pa če pritisnemo F5. Gumb je skoraj vedno viden, kadar je viden četrti del. Ob pritisku nam na ekran prikaže tisto tabelo, iz katere potem lahko izberemo nek zapis. (če v polje vnašamo šifro partnerja je v delu dodatno viden naziv, pritisk na gumb pa nam na ekran prikaže šifrant partnerjev, iz katerega lahko potem partnerja izberemo). Gumb je viden tudi, če je polje datumsko ali pa nam omogoča točno določeno izbiro iz nekega nabora možnih vrednosti. V prvem primeru se ob pritisku na gumb odpre koledar, iz katerega lahko izberemo željen datum. V drugem primeru se odpre padajoči seznam možnih vrednosti, iz katerega izberemo željeno vrednost.

 

Pri vnosu lahko pride tudi do napake. V tem primeru se naslov polja obarva rdeče izpiše pa se tudi sporočilo z opisom napake. Najpogostejše napake so sledeče:

1: Med dovoljenimi vrednostmi ni našel vrednosti ki je trenutno v polju - polje ima določen nabor vrednosti, ki jih je možno vnesti, vnesli ste pa tako, ki ne obstaja. Preverite s tipko F5 oz. vpoglednim gumbom katere možnosti imate na razpolago.

2: V lookup tabeli ne najdem zapisa za to vrednost - polje pričakuje, da vnesete vrednost oz. šifro, ki se nahaja v povezani (lookup) tabeli. Pokličite šifrant z F5 oz. vpoglednim gumbom in izberite iz šifranta. Če iskanega podatka v šifrantu ni, ga lahko vnesete.

3: V lookup tabeli ne obstaja polje na katerega se sklicuje lookup labela - to kaže na napako v programu. Sporočite na Opal.

4: Polje je obkljukano, vnesli pa niste nobene vrednosti - kadar ima polje prikazan selekt, ki ga tudi obkljukate, polje ne sme biti prazno.