Barvanje tabele |
Top Previous Next |
Ikona je vsebivana v orodni vrstici vseh tabel. Ob kliku na to ikono se prikaže meni, ki ima naslednje opcije:
•Urejanje slogov. •Dodajanje novega sloga.
Poleg navedenih dveh opcij, se v meniju prikažejo še vsi slogi. Klik na posamezen slog prikaže okno za urejanje dotičnega sloga. Slog je skupek parametrov, ki programu povedo kako naj izrisuje besedilo. Mednje spadajo: pisava (font), barva teksta, barva ozadja... Nekatere tabele imajo že vprogramirane določene sloge, katerim pa uporabnik lahko doda svoje lastne, ki jim bomo rekli Uporabniški slogi. Vprogramirani slogi povzročajo, da se dotične tabele že privzeto barvajo glede na lastnosti zapisov v tabeli. Tako barvanje je vprogramirano v OpPIS. Uporabnik pa lahko z lastnimi slogi nadgradi barvanje tabele. Uporabniški slogi imajo prioriteto pred Vprogramiranimi slogi. To pomeni, da če bi se nek zapis v tabeli zaradi lastnosti (vsebine podatkov) in glede na vprogramirana pravil moral pobarvati v skladu z vprogramiranim slogom, uporabniška pravila pa narekujejo drug slog bo obveljal Uporabniški slog.
Dodajanje novega sloga
Ob kliku na to opcijo v meniju se prikaže okno v katerem vnesemo nov slog. Privzeto dobi slog naziv Nov slog. Slogu definiramo pisavo, velikost pisave, krepko in ležeče, barvo ozadja in barvo pisave. Poleg teh nastavitev imamo v oknu še dve opciji: Velja za vse uporabnike in Velja za vsa podjetja. Če nobene opcije ne označimo, pomeni, da bo vnešeni slog namenjen le uporabniku, ki ga je vnesel. Velja za vse uporabnike pomeni, da je vnešeni slog namenjen vsem uporabnikom, kar pomeni, da ga bodo dobili vsi uporabniki OpPIS-a. Velja za vsa podjetja pomeni, da se bo slog uporabljal v vseh podjetjih. Na dnu okna se nahaja gumb: Zamenjava imena. Če kliknemo na ta gumb se prikaže okno v katerem lahko spremenimi naziv sloga. Vsak slog dobi avtomatsko tudi svojo unikatno šifro sloga, ki pa je zgrajena iz konstante CustomStyle in zaporedne številke. Ta šifra se uporablja v formulah, ki definirajo pravila uporabe slogov. Ko smo vnesli vse parametre slog shranimo sklikom na gumb V redu. Pravila uporabe dotičnega sloga definiramo v menijski opciji Urejanje slogov.
Urejanje slogov
Ob kliku na to opcijo v meniju se odpre okno, ki ima dve funkciji - dva zavihka: •Slogi. Na tem zavihku so polja za urejanje slogov. Ureja se vedno slog, ki je izbran v levi listi v kateri se nahajajo vsi slogi. Okno vsebuje tudi gumb Briši slog, ki nam omogoča brisanje sloga. Brišemo lahko le Uporabniške sloge, ne moremo pa brisati Vprogramiranih slogov. •Uporaba slogov. Na tem zavihku se nahaja tabela v katero dodajamo pravila uporabe slogov, jih urejamo in brišemo. Pravilo uporabe sloga je formula na osnovi ratere program ve kdaj mora pri izrisovanju zapisov v tabeli uporabiti posamezen slog. Rezultat formule MORA vedno biti šifra sloga, torej CustomStyleXX. Novo pravilo dodamo tako da kliknemo na gumb Dodaj pravilo. Prikaže se okno, ki vsebuje naslednja polja: oFormula koriščenja sloga. V polje vpišemo formulo, ki programu pove kateri slog naj uporabi za izrisovanje zapisa, ki ga trenutno izrisuje. oPravilo se nanaša na. Stolpec služi pohitritvi izrisovanja: Stolpec. Če želimo barvati le celice v nekem stolpcu v tabeli, potem izberemo to opcijo. V tem primeru bomo morali v polju Določi ime stolpca določiti tudi ime stolpca. Program bo izračunaval formulo iz polja Formula koriščenja sloga le predno bo potrebno izrisati dotični stolpec. Vrstico. Če želimo, da se barva celotna vrstica potem izberemo to opcijo. Program bo izračunaval formulo le pred izrisovanjem prve celice v vrstici, potem pa dobljeni slog uporabil za izrisovanje celotne vrstice. Celico. To opcijo izberemo, če želimo barvati poljubne celice v tabeli. Npr. tabela ima več datumskih stolpcev. Barvati želimo vse celice v vseh datumskih stolpcih, ki vsebujejo datum manjši od xx.xx.xxxx. V tem primer program izračunava formulo pred izrisovanjem vsake celice, kar močno obremenjuje procesor računalnika in zato. če nimamo performačno dovolj močnega računalika, to lahko povzroči vidno izrisovanje posameznih celic. oDoloči ime stolpca. Določimo ime stolpca katerega celice naj se izrisujejo s slogom, ki ga bo vrnila formula podana v polju Formula koriščenja sloga.
V tabelo nanizamo lahko n pravil. Program deluje tako, da prične z izvajanjem formul prvega pravila in če je rezultat formule prazen string, gre izvajati formulo naslednjega pravila, itd. Če nobena od formul ne vrne neke šifre sloga, potem so uporabi privzeti slog, ki je vprogramiran v OpPIS-u. To pa je povsem osnovni slog, ki se nastavlja v oknu Barve ali pa slog, ki je vprogramiran na konkretni tabeli.
|