Bilančno obdobje popravka

Top  Previous  Next

Program omogoča, da neposredno v pregledu dnevnika, pregledu kontnih kartic in pregledu saldakontov knjižbam popravljamo podatke, ki niso ključni za knjigovodstvo, kot so Opis, Vez, ID, Datum zapadlosti... Pri tem imamo dve možnosti kako program take popravke zabeleži:

 

1.Popravi podatke na osnovni - popravljani knjižbi.

2.Knjižbo, ki jo popravljamo stornira in naknjiži novo knjižbo s spremenjenimi podatki.

 

Ali bo osnovno knjižbo popravljal ali jo bo storniral in naknjižil novo je odvisno od nastavitev v servisiranju (menu: Nastavitve, Servisne operacije, Finančno knjigovodstvo, Samo za operaterja in nato gumb Pogoji avtom. temeljnice). V oknu, ki se prikaže po kliku gumba Pogoji avtom. temeljnice so našteta polja, ki jih ima posamezna knjižba. Administrator označi polja, ki naj povzročajo stornacijo in ponovno naknjižbo sprememb. Torej, če bo uporabnik v npr. pregledu saldakontov popravil podatek v polju, katerega je administrator označil da se zaradi popravka osnovna knjižba stornira in naknjiži nova, bo program to storil, sicer pa bo popravil osnovno knjižbo.

 

Primer: Administrator nastavi, da če se spremeni podatek Str. mesto, da se mora izdelati stornacija popravljane knjižbe in naknjižiti nova z upoštevano spremembo str. mesta. Pri polju Opis dokumenta pa ne zahteva tega. V tem primeru se bo, če bo uporabnik na knjižbi popravil str. mesto knjižba stornirala in naknjižila nova, če pa bo uporabnik popravil podatek Opis dokumenta pa se bo izvedla sprememba neposredno na popravljani knjižbi.

 

Program nas po potrditvi popravkov (F10 Vpiši), če gre za stornacijo in novo naknjižbo vprašal za bilančno obdobje, ki ga bodo nosile novi knjižbi. To bilančno obdobje mora biti znotraj nastavitev zapore knjiženja. V primeru, da popravljamo podatek bilančno obdobje pa nas program za ta podatek ne bo vprašal, ampak bo izvedel stornacijo v obdobju popravljane knjižbe in naknjižil novo knjižbo v popravljeno obdobje. Oba obdobja morata biti znotraj časovnega območja, ki ga zapora knjiženja dopušča. V takem primeru je velika verjetnost, da bo prišlo do bilančne neizravnanosti po bilančnih obdobjih, zato previdno s popravljanjem  bilančnih obdobij. Program novo nastalim knjižbam v opis dokumenta doda v oklepajih pozicijo knjižbe, ki je bila popravljana.

 

V kolikor pride zaradi zapore knjiženja ali kakega drugega razloga do tega, da se operacija ne izvede do konca, moramo z F3 Osveži osvežiti pregled, da ponovno dobimo prvotne podatke v pregled, ki so tudi dajansko v bazi (zaslon kaže že spremenjene vrednosti).

 

Po vpisu popravkov, ki so povzročili stornacijo in novo naknjižbo moramo z F3 Osveži zahtevati prikaz novo nastalih knjižb, če jih želimo videti. V kolikor popravljamo več knjižb zaporedoma, potem z F3 osvežujemo pregled šele po končanju vseh popravkov, kajti osveževanje pregleda je lahko zamudno.

 

Ne smemo tudi pozabiti, da je popravljanje podatkov neposredno na knjižbah povezano tudi s pravicami, ki jih kot uporabnik imamo, kajti do menija Servisne operacije imajo dostop le uporabniki, ki imajo status Administrator.