Hitri filter |
Top Previous Next |
Hitri filter se uporablja pri iskanju ali dodatnem filtriranju prikaza v tabelah. Uporabljamo ga lahko v vsaki aktivni tabeli (če ne veste ali je tabela aktivna, kliknite nanjo z miško), tako v pregledih kot v šifrantih in pri vnosu dokumentov. Hitri filter uporabljamo tako, da se postavimo na stolpec po katerem želimo iskati in začnemo vpisovati željeni niz. Na spodnji sliki je primer iskanja iz šifranta simbolov, kjer iščemo po nazivu simbola. Pritisnjena je bila samo tipka B (vseeno je ali veliki B ali mali b). Prikazani so vsi tisti simboli, ki se jim naziv začne z B.
Na naslednji sliki je viden učinek filtriranja, ko smo pritisnili še tipko L. Prikazani so vsi tisti simboli, ki se jim naziv začne na BL.
Iz slike je tudi razvidno, da program podatke, po katerih filtriramo, pobarva drugače od preostalega teksta.
Filter lahko vnesemo tudi kot neko območje vrednosti z zgornjo in spodnjo mejo. Na stolpcu po katerem želimo filtrirati pritisnemo Ctrl+Presledek in prikaže se okno, v katerega vnesemo spodnjo in zgornjo mejo iskanja. Enako okno se pojavi tudi, kadar želimo filter vnesti na stolpcu, ki ne prikazuje običajnega teksta. Običajno so to stolpci, ki prikazujejo zneske ali datume. Hitri filter lahko uporabljamo na več stolpcih hkrati. Ko določimo filter za prvi stolpec, se prestavimo na naslednjega in določimo filter zanj in potem spet na naslednjega in tako naprej. V spodnjem delu tabele, levo od horizontalnega drsnika, sta dva gumba, ki sta tudi povezani z uporabo hitrih filtrov: - zbriše hitri filter - prikaže logične pogoje hitrega filtra
V kolikor želimo iskati po stolpcu, kjer podatki niso tekstovni, datumski ali numerični, ampak prikazujejo vrednosti statusnih polj (polja, kjer s potrditvijo kljukice označimo eno ali več možnosti), potem se odpre okno, kjer imamo možnost označiti, po katerem podatku naj se filtrirajo zapisi. Primer: če želimo v pregledu dobiti vse tiste zaposlene, ki dobivajo plačo, potem moramo filtrirati stolpec Oznake. Po pritisku na Ctrl+Presledek se odpre okno, kjer označimo možnost Dobiva OD. Na vsakem od takih stolpcev imamo potem na voljo dve možnosti: Točno določena vrednost in Izbrani naj bodo vsebovani. Opcija Točno določena vrednost pomeni, da naj v pregledu prikaže tiste zapise, ki imajo v tem stolpcu le označene možnosti (in nobene druge). Opcija Izbrani naj bodo vsebovani pa v pregledu prikaže tiste zapise, ki imajo v tem stolpcu vsaj vse označene možnosti (torej označene in še kakšno drugo).
Hitri filter lahko uporabljamo tudi s pomočjo operacije Postavi svoj filter, kjer formulo za filtriranje sestavimo ročno.
Glej tudi Sistemske nastavitve in Tabela.
OPOMBA: V primerih, ko iščemo s pomočjo hitrega filtra in iskani stolpec ni indeksiran (nima desno spodaj zelenega trikotnika), potem iskanje na tem stolpcu ne najde šumnikov. Iskanje po vpoglednih (lookup) stolpcih je lahko zelo počasno, zato se uporabe hitrega filtra na takih stolpcih izogibajte. |