Prenos nalogov v tekstno datoteko

Top  Previous  Next

To je operacija, ki naloge, ki se nahajajo v datoteki plačilnih nalogov prenese v tekstno datoteko, katero pa lahko uvozimo v razne bančne programe, kot so Pro klik, SKB net... V oknu, ki se pojavi pred izvedbo operacije imamo naslednje parametre:

Prenesem naloge je stolpec v katerem imamo dve opciji:

Z datumom. Če izberemo to opcijo bo program v tekstno datoteko prenesel vse naloge, ki imajo datum enak datumu podanem pri tej opciji. V kolikor ne bo nobenega naloga s tem datumom, bo javil, da ni prenesel nobenega naloga.

Vse označene. Če izberemo to opcijo bo program prenesel vse označene naloge neglede na njihov datum v tekstno datoteko. Pred to operacijo je naloge potrebno označiti. Ti nalogi bodo dobili datum podan pri tej opciji.

Format datoteke je stolpec v katerem imamo dve možnosti:

Za APP uporabljajo proračunski porabniki, ki še vedno opravljajo plačilni promet preko AJPES-a

Za banko uporabljamo vsi ostali.

Kodna tabela je stolpec v katerem nastavimo v kateri kodni tabeli želimo da so besedila na nalogih. Kodna tabela definira način prikazovanja šunikov. Splošno pravilo je, če pošiljamo podatke na AJPES je kodna tabela 437, če pa v bančne programe pa 852 ali 1250, oboje je pravilno.

Podatke pripravim za je stolpec, v katerem povemo pot in ime izhodne datoteke, ter katere naloge zajeti glede na račun v breme:

Disketo (A:\TKDIS.TXT). To opcijo uporabljajo samo še proračunski porabniki.

Internet za prenos na APP. Tudi to opcijo se uporablja amo za prenos na APP.

Banke. To opcijo uporabljamo za prenos nalogov v bančne programe. Ko izberemo to opcijo program prikaže 4 polja za vnos štirih različnih bank. To pomeni, da imamo lahko 4 različne banke že preddefinirane. Po izbiri te opcije označimo - postavimo kljukico pri enem od štirih polj in vanj vpišemo šifro iz šifranta Banke za katero smo pripravili naloge. Ta banka mora imeti v šifrantu Računi pri bankah vnešen zapis z našim transakcijskim računom. V polju, ki se nahaja desno od polja v katerega smo vnesli šifro banke pa vpišemo pot in ime datoteke, ki jo bo program pripravil. Podaljšano ime datoteke (končnica ali extended name) mora biti TXT. Primer: F:\OPAL\TEMP\NALOGI.TXT. Ob potrditvi okna bo program vsak nalog, ki bo imel vnešen transakcijski račun tak kot ga imamo na vnešeni banki prenesel v tekstno datoteko. V kolikor vnesemo več bank in jih obkljukamo, program pripravi hkrati datoteke za vse obkljukane - označene banke.

Med prenosom nalogov vpiši izbrano banko je opcija, ki je aktivna v primeru, da imamo izmed štirih bank označeno samo eno. V tem primeru, če označimo - obkljukamo to opcijo bo program vsem nalogom, ki glede na nastavitev v stolpcu Prenesem naloge gredo v prenos v polje Račun v breme zapiše račun banke, ki je označena neglede na to kateri račun se trenutno nahaja na nalogu. Praktična uporaba tega je v tem, da ko naloge pripravljamo še ne vemo iz katere banke bomo plačali, zato takrat določimo eno od našif bank na kateri imamo račun. Ko pa plačujemo pa recimo v tej tabeli označimo željene naloge, in obkljukamo to opcijo in vsi nalogi bodo šli na podano banko.

V datum obdelave vpiši datum valutacije. Če označimo to opcijo, potem bo program pri prenosu v tekstno datoteko v polje Datum obdelave vpisal datum valutacije, ki je podana na nalogu, kar pomeni, da lahko naloge pripravljamo za vnaprej in jih že prenašamo v bančne programe.

Spremno dokumentacijo je stolpec v katerem lahko izbiramo med: ne izpišem, kar pomeni, da se ob prenosu nalogov v tekstno datoteko ne bo izpisal noben dokument ali pa Izpišem na tiskalnik, kar pomeni, da se bo izpisala spremna dokumentacija na tiskalnik, ki ga bomo določili pri tej opciji.

Število kopij spremnega pisma je polje, katerem povemo koliko kopij spremnega pisma naj izpiše v primeru, da se spremna dokumentacija izpisuje.

Število kopij zbirnega naloga je polje, katerem povemo koliko kopij zbirnega naloga naj izpiše v primeru, da se spremna dokumentacija izpisuje.

 

Glej tudi poglavje Domači plačilni nalogi.