Splošno o tiskanju

Top  Previous  Next

Ko želimo nekaj natisniti, kliknemo na ikono Tisk dodatno v orodni vrstici posameznega odprtega pregleda ali šifranta. Če so podatki filtrirani, se bodo natisnili samo tisti podatki, ki ustrezajo filtru. V nekaterih primerih se pod tem gumbom prikaže meni, v katerem lahko izbiramo med različnimi načini tiskanja. Vedno pa se po pritisku na ta gumb ali izbiri opcije iz menija prikaže okno za tiskanje. Če na ikoni kliknemo na puščico, ki se nahaja na desni strani ikone, se prikaže padajoči meni tiskalnika z različnimi opcijami.

V oknu za tiskanje lahko izberemo tiskalnik, na katerega želimo tiskati. Izbira tiskalnika pride v poštev v primeru, da npr. seznam plačilnih nalogov izpisujemo na laserski tiskalnik, same plačilne naloge pa na matrični tiskalnik.

Pred samim dejanskim tiskanjem na papir si lahko tisto, kar bo natisnjeno, še enkrat ogledamo v predogledu. To je koristno v primeru, ko želimo natisniti več listov pa nas pred tem zanima, če je vse tako, kot mora biti. Program nam na ekranu pokaže tisto in v tisti obliki, kot se bo kasneje izpisalo na tiskalniku.

V padajočem meniju tiskalnika imamo več možnosti:

izpis tabele

izpis preko predloge (obrazca)

izpis trenutnega zapisa preko predloge (obrazca)

 

Poleg tega imamo lahko v tem meniju še dodatne možnosti, odvisno od tega, podatke katerega šifranta ali pregleda želimo natisniti.

 

Izpis tabele

 

Pri izpisu tabele se bo izpisala tabela, kakor jo trenutno vidite na ekranu. Torej se bodo izpisali tisti podatki, ki jih zajemajo filtri, upoštevana pa bo tudi razporeditev in širina stolpcev.

 

Izpis preko predloge (obrazca)

 

Pri izpisu tabele preko predloge (obrazca) imamo možnost izbire izpisa na enega ali več različnih predlog (obrazcev). Te predloge (obrazci) so že vnaprej pripravljeni tako, da zajemajo podatke iz tistega šifranta ali pregleda, na katerem se trenutno nahajamo, oblika izpisa pa je prirejena našim potrebam oz. predpisanim obrazcem.

 

 

Izpis trenutnega zapisa preko predloge (obrazca)

 

Tudi v tem primeru se izpis izvede preko predloge (obrazca), toda le za zapis, na katerem se trenutno nahajamo v tabeli.

 

 

 

 

 

 

V kolikor želimo, da program sam izračuna optimalno število listov izpisa, torej ali naj se tabela izpiše na A4 pokončno, A4 vodoravno, dva lista A4 pokončno ali celo dva A4 lista vodoravno, moramo v oknu za tiskanje odkljukati opcijo Avto usmerjenost strani. Program najprej poskusi izpisati tabelo na A4 pokončno, s tem da zmanjšuje velikost izpisa do 60% originalne velikosti. Če je tabela kljub temu prevelika, jo poskusi izpisati na A4 vodoravno. V kolikor je tabela še vedno prevelika, jo poskusi izpisati na dva A4 lista pokončno. Če je tudi sedaj tabela prevelika, jo izpiše na dva A4 lista vodoravna. Ta preračun se nadaljuje, dokler program ne najde optimalno število listov za izpis tabele. Ta postopek velja le pri izpisu tabele. Pri izpisu tabele preko obrazca, je velikost le-tega določena že v obrazcu samem.

Izpis trenutnega zapisa prav tako poteka preko nekega obrazca, ki pa je prirejen tako, da nam izpiše samo tisti zapis na katerem se trenutno nahajamo.

V primeru, da na tiskalnik ne želimo izpisati vseh strani, to storimo na naslednji način. V oknu za tiskanje kliknemo na gumb Ekran, kjer dobimo predogled vseh strani. Ko smo se odločili, katere strani želimo natisniti kliknemo na ikono tiskalnika. Program nam odpre okno, kjer nam na levi strani ponudi tri možnosti izpisa strani: Vse, Trenutno stran ali Strani.

Če imamo v krogcu pred izbiro 'Vse' piko, potem se nam bodo natisnile vse strani, v primeru da imamo piko v krogcu pred izbiro 'Trenutna stran' pa se nam bo natisnila samo trenutna stran. Trenutna stran je tista stran, ki jo trenutno vidimo na zaslonu.

Če pa imamo piko v krogcu pred izbiro 'Strani', lahko v polje vpišemo katere strani želimo, da se nam natisnejo. Številke strani morajo biti ločene z vejico, lahko pa uporabimo tudi pomišljaj, kar pomeni, da naj upošteva strani od do. Številko strani lahko preberemo v spodnjem levem kotu okna, kjer npr. piše 2/5, kar pomeni druga stran od petih.

 

Poleg možnosti tiskanja na papir in predogleda na ekranu, ima program možnost pošiljanja dokumentov po elektronski pošti. To storimo tako, da v oknu za tiskanje, izberemo zavihek Adobe PDF. V opciji ime vpišemo ime datoteke, v katero se bodo shranili tisti zapisi, ki smo jih določili. Format datoteke je PDF. V kolikor nam dokumenta ni potrebno shranjevati, želimo pa ga poslati po elektronski pošti, imena datoteke ni potrebno vpisati, ampak kliknemo na gumb E-pošta, program pa bo sam kreiral začasno ime datoteke in ga kot priponko dodal elektronski pošti. Zdaj vpišemo še prejemnika elektronskega sporočila in kliknemo na gumb Pošlji.