Nastavitve stavka |
Top Previous Next |
V tem oknu nastavljamo delovanje stavka. Okno ima 4 zavihke:
Tab stops:
Na tem zavihku so prikazana vsa polja, ki se nahajajo v stavku. V kolikor je potrditveno polje označeno s kljukico - izbrano, potem to pomeni, da naj program, ko se z Enter pomikamo po poljih počaka na takem polju, sicer pa ga preskoči, kar pospeši vnos. Za vsa polja, ki jih ne potrebujemo lahko nastavimo, da se z Entrom ne ustavljamo na njih.
Prazni polja:
Na tem zavihku so prikazana vsa polja, ki se nahajajo v stavku. V kolikor je potrditveno polje označeno s kljukico - izbrano, potem to pomeni, da naj program, ko z F10 potrdimo vpis podatkov, ki smo jih vnesli v stavku tista polja zbriše - sprazni vsebino. Program pri vnosu novega zapisa vedno prekopira vse podatke zapisa na katerem se nahajamo, ko smo pritisnili F7 - Nov v polja stavka. V nekaterih primerih, pa želimo, da se vsebina določenih polj vedno pobriše in moramo podatke ponovno vnesti. To storimo z nastavitvami tega zavihka.
Ostalo:
Zavihek vsebuje več polj: •Vnosno polje. V tem polju lahko nastavimo: na katerem polju v stavku bo Enter pomenil vpis podatkov - avtomatsko F10 Sprejmi. V nekaterih primerih ne želimo z Entrom do zadnjega polja stavka in nato izvesti vpisa, temveč želimo, da se vpis izvede že na npr. petem polju stavka. V takem primeru v to polje vpišemo, oz. izberemo iz liste ime tega polja in ko bomo na tem polju pritisnili Enter se bo izvedel avtomatski vpis. Če pa bi vseeno želeli do konca vseh polj, pa moramo na takem polju uporabiti tipko Tab za pomik na naslednje polje. •Izborno polje. V polju nastavimo na katero polje naj kurzor skoči po vpisu podatkov, ki smo jih vnesli v stavek in z F10 shranili. Možnosti imamo dve. Če izberemo v listi, ki jo polje ima: Prvo vnašano polje to pomeni, da bo program skočil na polje, ki je na prejšnjem vnosu bilo prvo spremenjeno - vnešeno. Druga možnost pa je, da enostavno določimo polje na katerega naj skače. Polje izberemo iz liste, ki jo vnosno polje ima. Funkcija ne deluje, če je v določenem oknu programsko nastavljeno, da se vedno izbira prvo polje, ki je v stavku. •Večanje šifra. Polje je vidno le na šifrantih, ne pa tudi na pregledih in dokumentih. V tem vnosnem polju nastavimo mehanizem na osnovi katerega bo program predlagal naslednjo šifro pri vnosu novega zapisa. Na voljo imamo naslednje možnosti: oBriši polje. Pomeni, da bo program pri vnosu novega zapisa le zbrisal polje za vnos šifre. oPrejšnja vrednost. Pomeni, da bo program predlagal vrednost iz predhodnega vnosa. oPovečaj največjo. Pomeni, da bo program pogledal v šifrant katera šifra je največja in predlagal to povečano za eno. Pri tem program šifro poravna desno na toliko mest, kot jih je imela največja vnešena. Sistem deluje odlično v primerih, ko imamo šifre vnašane z vodilnimi ničlami. Problem pa nastopi, ko ni vodilnih ničel in pričnemo z vnosom 1, 2, 3.. Program povečuje šifre do 9, naslednjo šifro generira 10, ker pa jo poravna na desno in postavi na dolžino največje, ki je 9, kar pomeni en znak, dobi novo šifro 0. V naslednje šifre ne zna več generirati, ker mu je vedno največja šifra 9. oPovečaj zadnjo vnešeno. V tem primeru program poveča zadnjo vnešeno šifro za eno in tako dobi novo šifro. Glej tudi poglavje Splošno o šifrah. •Opcije: oTiskaj selekt stolpec. Če to potrditveno polje označimo, programu pomeni, da naj pri tiskanju dotične tabele tiska tudi stolpec Selekt, ki se uporablja na pregledih za označevanje zapisov. oIzpisuj filter. Če označimo to opcijo, potem se bo pri tiskanju izpisoval tudi filter, ki je bil postavljen na tabeli, tako, da se bo na izpisu videlo, da ni nujno da so izpisani vsi zapisi.
Skrij polja:
Funkcije zavihka so še v izdelavi.
Glej tudi poglavje Specialne operacije. |