Stavek |
Top Previous Next |
Stavek je sestavni del tabelaričnega okna. Stavek je predel tabelaričnega okna v katerem se nahajajo polja, oz. elementi uporabniškega vmesnika s pomočjo katerih vnašamo in popravljamo podatke enega zapisa tabele. Kot je bilo že povedano pri opisu tabele, se namreč tabela uporablja samo za prikaz podatkov ne pa tudi za urejanje. Kadar želimo dodati ali popraviti zapis v tabeli, to naredimo s pomočjo stavka, ki se nahaja pod tabelo. Stavek ni nujno vedno viden. Pri šifrantih in pregledih, se stavek pojavi samo, če ga izrecno prikažemo ali pa, če želimo vnesti nov ali spremeniti obstoječi zapis. Pri vnosu dokumentov je stavek vedno viden.
S klikom na ikono kladivo ali tipko F11 se nam odpre meni specialnih operacij. V teh menijih so nanizane različne funkcije, ki so odvisne od tega, kje v programu se trenutno nahajamo. Pod opcijama Nastavitve glave ali Nastavitve stavka se skriva možnost, da po naših željah nastavimo, katera polja naj program pri pritisku na tipko Enter ali tipko Tab preskoči oz. vrednosti katerih polj naj pri vnosu novega zapisa prepiše iz prejšnjega zapisa. Po pritisku na Nastavitve glave ali stavka se nam odpre novo okno, kjer sta v zgornjem delu dva zavihka – Tab stops in Prazni polja. Pod zavihkom Tab stops so nanizana imena vseh polj, ki se na tem vnosu lahko vnašajo. Ker je čas dragocen in bi želeli pohitriti vnos zapisov, tako da bi vnašali samo potrebne podatke, s klikom na kvadrat pred imenom polja, katerega ni potrebno vnašati ali pa je podatek vedno ustrezen, zbrišemo kljukico, kar povzroči, da se program na tem polju ne bo več zaustavljal, ampak bo preskočil na naslednje polje, ki je označeno, da se vnaša. Če vseeno želimo vnesti podatek v eno od teh polj, to storimo tako, da kliknemo direktno na polje in potem nam program dovoli vnos. Pod zavihkom Prazni polja so prav tako nanizana imena vseh polj, ki se na tem vnosu lahko vnašajo. S klikom na kvadrat pred imenom polja povzročimo, da se bo pri vnašanju novega zapisa vsebina tega polja zbrisala. To npr. pride v poštev na poljih, kjer vnašamo znesek oz. kakšen drug podatek, ki je od zapisa do zapisa drugačen. Vrednosti ostalih polj, katerih imena nimajo kljukice, se bodo pri vnosu novega zapisa prepisale iz zadnjega vnešenega zapisa.
V določenih primerih, ko vnašamo nov dokument, pridemo do take situacije, da nam ni potrebno vnašati vseh zahtevanih polj, ker jih pač ne potrebujemo ali pa nam vrednosti v njih že ustrezajo. Zato, da se izognemo nepotrebnemu tipkanju, imamo v programu v meniju Kladivo, v opciji Nastavitve stavka, v zavihku Ostalo, možnost določiti tisto polje, po potrditvi katerega naj program upošteva, da je vnos pozicije zaključen
Glej tudi Splošno o šifrantih in Nastavitve stavka. |