Splošno o šifrantih |
Top Previous Next |
Šifranti so tabele v katerih se nahajajo zapisi posamezne skupine podatkov. Npr. OpPIS pozna šifrant partnerjev, v katerem se nahajajo partnerji - kupci in dobavitelji, potem skladišča, v katerem se nahajajo vsa skladišča. Ko prikličemo šifrant, se nam najprej prikaže okno, v katerem so podatki iz šifranta. Vsi šifranti imajo določen skupen nabor funkcij, ki nam omogočajo delo s šifrantom. Šifrant je najosnovnejši del programa. Iz šifranta so zgrajeni pregledi in nato dokumenti, ker pomeni da imajo pregledi in dokumenti vse lastnosti, ki jih imajo šifranti in še več.
Splošno o ukazih - ikonah na šifrantu je opisano v poglavju Splošne ikone. Poleg ikon, ki so tam opis šifrant dobi še ikono:
- Gumb za prenos. Šifranti so namenjeni tudi iskanju podatkov, ko te podatke potrebujemo kje drugje. V takih primerih za prenos podatkov pritisnemo gumb za prenos. Bližnjica ENTER. Gum se šifrantu doda, če v šifrant pridemo tako, da na vnosnem polju kliknemo gumb ali pritisnemo tipko F5.
Šifrant ima še dva postopka, ki se izvajata ob: •Brisanju šifre. Brisanje šifre je postopek, ki se izvaja v nekaj korakih. Ki kliknemo ikono za brisanje šifre ali pritisnemo na tipkovnici Ctrl + Del nas program vpraša, če res želimo brisati zapis. Če vprašanje potrdimo z Da, potem program preveri po vseh tabelah v katerih šifra tega šifranta nastopa ali je konkretno ta šifra, ki jo brišemo že uporabljena. Če program ne najde takega primera, potem zapis enostavno zbriše, če pa najde da je šifra že uporabljena, potem pa to sporoči in pove, da šifro lahko brišemo, če mu ponudimo nadomestno šifro. Če se odločimo za to, potem nam program prikaže šifrant v novem oknu, kjer se moramo postaviti na zapis z nadomestno šifro in ga z Enter potrditi. Program po vseh odvisnih tabelah izvede zamenjavo, nato pa izbriše zapis. •Zamenjavi šifre. Zamenjava šifre poteka po podobnem postopku. Program nas prvo vpraša, če res želimo izvesti zamenjavo. Če to potrdimo, potem program preveri vse odvisne tabele ali je stara šifra že kje uporabljena in če je jo nadomesti z novo. Ko izvede zamenjavo po vseh odvisnih tabelah še shrani zapis s spremenjeno šifro.
Pri vnosu novega zapisa v šifrant se vam lahko zgodi, da vam program javi napako 5. To pomeni, da je eden od unikatnih podatkov, običajno je to šifra podvojen, torej zapis s takim podatkom že obstaja.
Glej tudi poglavje Specialne operacije in Oznake v stolpcih tabele. |