Knjiga kompenzacij

Top  Previous  Next

Pot: Program / Finančno knjigovodstvo / Kompenzacije / Knjiga kompenzacij

 

V tem oknu so prikazane kompenzacije, ki so bile izdelane v medsebojnih kompenzacijah in zapisane v odprte kompenzacije ali v pregledu Stanje dokumentov in zapisane v odprte kompenzacije.

 

POZOR: Ko v tej bazi označimo eno od kompenzacij, postanemo njen lastnik, kar je razvidno tudi iz polja Lastnik. Vse operacije, ki jih izvajamo na označenih kompenzacijah se bodo izvedle le na tistih kompenzacijah, katerih lastnik smo. Potrebno se je zavedati, da je Knjiga kompenzacij tabela, do katere ima dostop več uporabnikov. Vsi ti uporabniki lahko označujejo zapise v tabeli, toda hkrati je lahko lastnik nekega zapisa le en uporabnik, kar pomeni, da se bo operacija, ki jo bo izvedel izvedla le na zapisih - kompenzacijah, ki jih je on označil.

 

Vsebina polj:

Status. V polju se nahajajo vrednosti: Z - zaprta kompenzacija, O - odprta kompenzacija, S - stornirana kompenzacija.

Dat. zap. Če podatek ni podan, pomeni, da dotična kompenzacija še ni zaprta. Če je podatek podan, potem pomeni, da je kompenzacija že zaprta z vpisanim datumom. Podatek se v stavku lahko ročno vpisuje. Če iz polja brišemo podatek, potem program odpre to kompenzacijo in vse pripadajoče postavke označi, da so odprte. V kolikor uporabnik datum vpiše, potem program kompenzacijo in vse pripadajoče postavke označi, da so zaprte. V kolikor je bila kompenzacija pred spremenjanjem tega podatka označena kot stornirana, potem se status briše in obvelja status Odprta / zaprta odvisno od izvedene akcija (vpisa podatka ali brisanja podatka).

 

Iz tege pregleda je možno izvajati naslednje operacije:

Zapri kompenzacije. To je operacija, ki kompenzacije v knjigi zapre, kar pomeni, kompenzacije dobijo datum zaprtja - realizacije in pa status Zaprta. Predno pokličemo to operacijo je potrebno označiti kompenzacije, ki jih želimo zapreti. Operacijo štartamo tako, da kliknemo na ikono Kladivo in nato na opcijo Zapri kompenzacije. Program nas vpraša če res želimo izvesti operacijo. Po ptrditvi poišče med računi katerih kompenzacije so označene najmlajši datum. Ta datum predlaga v naslednjem oknu kot datum zaprtja - realizacije. Ta datum postane tudi datum dokumenta in datum plačila, ter datum bilančnega obdobja pri knjiženju kompenzacij. Ko okno z datumom zaprtja potrdimo program vsem označenim kompenzacijam zapiše v tatum Realizacije podani datum iv v status črko Z, kar pomeni zaprto.

Knjiži kompenzacije. Operacija poknjiži označene kompenzacije. Operacijo štartamo tako, da kliknemo ikono Kladivo in nato opcijo Knjiži kompenzacije. Program sknjiži le kompenzacije, ki so že zaprte in še ne sknjižene. Če so med označenimi tudi take, ki so še odprte ali že sknjižene, jih program preskoči. Po štartu operacije se prikaže okno, kjer potrdimo izvedbo operacije. Zatem se prikaže okno v katerem nastavimo nekatere parametre. Glej poglavje Knjiženje kompenzacij. Po končani operaciji program javi koliko kompenzacij je sknjižil in koliko, če jih je, je preskočil, ker še niso zaprte. Zaporedne številke kompenzacij program vpiše knjižbam v polje Prosto in so vidne tudi na kontnih in saldakontskih karticah. V polja Bil. obd., Dat. dok. in Dat. zap/plač. program vpiše datum realizacije kompenzacije. (Z administratorskimi pravicami je možno sknjižene kompenzacije označiti kot neknjižene). Za tehnike: Program sknjiži le tiste kompenzacije, ki so označene, nimajo podatka v polju Datum knjiženja, imajo v polju Lastnik vpisanega uporabnika, ki je prijavljen v program in imajo podatek v polju Datum zaprtja.

Briši označene kompenzacije. To je operacija, ki zbriše iz knjige vse označene kompenzacije. V kolikor brišemo zadnjo kompenzacijo v knjigi, potem bo naslednja nova dobila to številko. V kolikor pa nismo brisali zadnjih, pa bodo brisane številke ostale nezasedene, razen, če v pregledu Stanje dokumentov pri zapisovanju računov v odprte kompenzacije ne določimo take proste številke.

Razčleni Ident. To je operacija, ki razčleni podatek v polju Ident na datum in uro nastanka kompenzacije, v kolikor smo pustili pri zapisovanju v knjigo kompenzacij ident tak, kot ga je predlagal program.

Storniraj označene kompenzacije. Operacija vsem označenim zapisom v knjigi in vsem pripadajočim postavkam postavi status na vrednost S, kar pomeni stornirana kompenzacija. S tem, za razliko od operacije Briši označene kompenzacije, ostane v knjigi, ne zajema pa se več v pregledu Stanje dokumentov.

 

V stavku nam program omogoča spreminjati datum kompenzacije, datum zaprtja in opombo. V kolikor zapri kompenzaciji brišemo datum zaprtja program ponovno odpre kompenzacijo. Če pa v stavku ta datum vpišemo, pa jo zapre. V stavku lahko na zavihku Oprte vidimo posamezne postavke kompenzacije.