Knjiženje kompenzacij |
Top Previous Next |
Knjiženje kompenzacij je namenjeno knjiženju kompenzacij računov, ki se nahajajo v bazi odprtih kompenzacij, ki so bile sprovedene. Izvaja se lahko na več mestih: •Knjiženje iz Knjige kompenzacij. Na tem mestu je knjiženje namenjeno knjiženju kompenzacij, ki so vpisane v knjigo kompenzacij. V kolikor imamo za različne vrste kompenzacij različne simbole predlagamo, da se naenkrat knjižijo le kompenzacije ene vrste, Tako, da imajo kompenzacije iste vrste isti simbol. •Knjiženje iz analize kompenzacij. Na tem mestu je knjiženje namenjeno predvsem knjiženju medsebojnih kompenzacij. Postopek je tak, da se postavimo na zapis računa, ki je sestavni del posamezne medsebojne kompenzacije in izvedemo operacijo knjiženja. V tem primeru dobimo v knjiženju knjižbe kompenzacije za zaprtje prejetih in izdanih računov, ki so med seboj saldirane. To pride v poštev predvsem ko smo mi pripravili medsebojno kompenzacijo, ki je bila potrjena. V kolikor stojimo na računu, ki ni sestavni del medsebojne kompenzacije in predstavja račune neke druge kompenzacije se zgodi, da knjižbe, ki so izdelane na knjiženju niso saldirane in jih je potrebno tam ročno saldirati. •Knjiženje multi kompenzacij. Predno izvedemo knjiženje multi kompenzacije je potrebno izvesti postopke opisane v poglavju Multi kompenzacije. Torej potem, ko smo vnesli vse pobotane zneske izvedemo knjiženje. Program bo preletel tabelo odprte multikompenzacije in za vsak račun, ki bo imel v polju Pobotano znesek različen od nič izdelal knjižbo na knjiženje. Po končani operaciji se bo odprlo okno kjer bomo vnesli še protiknjižbe, to pomeni za vsakega kupca iz spiska pobotanega po eno knjižbo neposredno na kupca. Ko bomo vnesli vse knjižbe pobotanih kupcev bodo knjižbe na knjiženju saldirane in jih bomo lahko poknjižili. Ko bomo dobili specifikacijo s strani kupcev bomo v saldakontih izvajali operacijo Delitev knjižbe. Druga možnost je, da se počaka s knjiženjem dokler ne dobimo vseh specifikacij in nato na knjiženju sknjižimo protiknjižbe po kupcih že na konkretne račune. •Prenos označenih računov v knjiženje. Ta postopek se izvaja iz pregleda Stanje dokumentov. Uporablja se za izdelavo knjižb pri medsebojnih kompenzacijah, ki jih je poslal dobavitelj ali pri verižnik kompenzacijah.
Pred izdelavo knjižb se prikaže okno v katerem nastavimo določene parametre za izdelavo knjižb. Ti so: •Simbol. Vanj vpišemo simbol, ki ga uporabljamo za kompenzacije, če pa imamo več simobolov za različne vrste kompenzacij pa odgovarjajočega. •Datum knjiženja. V to polje vpišemo tekoči datum. •Bilančno obdobje. V to polje vpišemo bilančno obdobje v katero želimo, da knjižbe padejo. Pri knjiženju iz Knjige kompenzacij tega podatka ni, ker ga program generira iz datuma realizacije. •Datum dokumenta. V to polje vpišemo datum dokumenta. Tudi ta datum je običajno tekoči datum. Ta datum se bo zapisal knjižbam v polje Dat. dok. Pri knjiženju iz Knjige kompenzacij tega podatka ni, ker ga program generira iz datuma realizacije. •Datum plačila. V to polje vpišemo datum, ko je kompenzacija zaprta, običajno je to datum realizacije. Ta podatek se zapiše na knjižbo v polje datum zap/plač. in igra pomembno vlogo pri obračunu zamudnih obresti. Pri knjiženju iz Knjige kompenzacij tega podatka ni, ker ga program generira iz datuma realizacije. •Štev. dok. Izdelane knjižbe bodo imele v polju Štev. dok. vrednost, ki jo bomo vpisali v to polje. V kolikor na tem polju pritisnemo Ctrl + Enter bo program v polje vpisal prvo naslednjo prosto številko za simbol podan v polju Simbol. Vse kompenzacije, ki bodo hkrati sknjižene bodo imele isto številko. •ID je prosto polje in lahko vanj vpišete karkoli. Podatek se prepiše v polje ID na knjižbah. •Protikonto. Polje program ne da vedno na razpolago. Če je polje na razpolago, lahko vanj vpišemo podatek, ki se bo izdelanim knjižbam informativno vpisal v polje Protikonto. Polje lahko pustimo tudi prazno. Pri knjiženju iz Knjige kompenzacij potrditveno polje tega vnosnega polja ni pomembno.
Zaradi lažje evidence predlagamo, da imate za vsako vrsto kompenzacije svoj simbol, torej v glavnem tri: za multi, verižne in medsebojne. Ko pri knjiženju v tem oknu na polju Štev. dok. pritisnemo Ctrl + Enter nam program ponudi prosto številko pod katero sknjižimo dotično kompenzacijo. Tudi pri izpisovanju temeljnic kompenzacij v knjiženju bo tako enostavneje. |